Blog

Jak zaprojektować domowe biuro?

Ponieważ coraz więcej osób pracuje w domu, staje się bardziej istotne niż kiedykolwiek, aby biuro domowe wspierało nasze zdrowie i wydajność. Jednak niewygodne środowisko pracy wciąż dominuje. Jeśli przestrzeń w domu nie odpowiada twoim zachowaniom w pracy lub potrzebom psychicznym i cielesnym, może to ostatecznie doprowadzić do zmniejszenia wydajności i złego stanu zdrowia fizycznego. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które wskazują nam, jak najlepiej zoptymalizować powierzchnię biura domowego, abyś mógł czuć się komfortowo i skoncentrować się na pracy.

Organizacja przestrzeni roboczej w home office

Zła postawa i pozycja ciała mogą z czasem prowadzić do zaburzeń mięśniowo-szkieletowych. Rzeczy takie jak zespół cieśni nadgarstka, nadwyrężenie mięśni lub urazy dolnej części pleców to tylko niektóre z problemów, które mogą pojawić się po długiej, powtarzalnej pracy w niewygodnej pozycji. Skutecznie prowadzi to do zmniejszenia wydajności, zdecydowanie w krótkim okresie i być może na dłużej. Aby pomóc ograniczyć potencjalnie, długotrwałe problemy, ważne jest, aby biurko było odpowiednie do naszego wzrostu. Stałe biurko, które jest zbyt wysoko, może powodować problemy z nadgarstkiem i ramionami, a zbyt niskie biurko może powodować zgięcie pleców. Ogólnie sugerowana standardowa wysokość biurka jest mocno uśredniona. Ale biurko z regulacją wysokości jest w tym przypadku idealne, ponieważ można je dostosować do preferowanej wysokości siedzenia, niezależnie od wzrostu.

Oświetlenie do biura

Dobrym rozwiązaniem może być biurko dostosowane do pozycji stojącej, jest to nowatorski i  świetny sposób, aby zachęcić Cię do wstawania podczas pracy. Jeśli biurko z regulacją wysokości nie jest możliwe do zastosowania, zawsze są półki z regulacją monitora i klawiatury, które można zaczepić na standardowych biurkach i ustawić, gdy masz ochotę stać.

Siedź wygodnie przy biurku

Podobnie jak niewłaściwa wysokość biurka, nieodpowiednie krzesło biurkowe może prowadzić do zwiększonego ryzyka obrażeń i zmniejszenia wydajności. Krzesło, które nie wspiera prawidłowo ciała, tylko zachęca do złych nawyków siedzenia, otwiera drzwi do potencjalnych problemów z szyją, ramionami, plecami i biodrami. Różnica między źle dopasowanym krzesłem biurkowym a ergonomicznym przypomina noc i dzień. Ergonomiczne krzesło o odpowiednio dobranym rozmiarze znacznie zmniejszy ryzyko problemów fizycznych i zachęci do prawidłowego siedzenia z wygodnym i wspierającym systemem. Bardzo ważne jest również posiadanie możliwości regulacji i manewrowania w konstrukcji krzesła. Możliwość regulacji umożliwia prawidłowe dopasowanie fotela do rodzaju ciała, a manewrowość umożliwia łatwiejsze poruszanie się z pozycji siedzącej.

Niech stanie się światłość

Bez wątpienia naturalne oświetlenie jest świetne dla oczu i świetnie nadaje się do tworzenia nastroju. Jednak odpowiednie oświetlenie home office powinno być dopasowane do naszej pracy. Ustawienie kąta monitora sprawi, że różnica między wygodną i skoncentrowaną sesją roboczą a tą, która obciąży oczy, wysusza je i przyprawia o ból głowy. Pomiędzy kątem źródła światła a jego kolorem samo oświetlenie odgrywa ważną rolę, zwiększając komfort i optymalizując poziomy produktywności. Najlepszym sposobem pracy z naturalnym oświetleniem i unikaniem olśnienia jest ustawienie monitora pod kątem równolegle do okien i użycie lampy biurkowej w celu złagodzenia jasności monitora. Jednocześnie odpowiedni kolor światła wpływa na wydajność pracy. Wykazano, że cieplejsze oświetlenie domowego biura (oświetlenie, które emituje żółty, czerwony lub pomarańczowy odcień) pobudza poczucie komfortu i zwiększa senność, co jest idealnie w porządku, jeśli celem jest relaksująca atmosfera. Jeśli jednak celem jest skupienie uwagi, wystarczy oświetlenie, które emituje chłodniejszy odcień (jak niebieski lub czysta biel).

Wiedz jak pracujesz

Wreszcie ważne jest, aby zrozumieć swoje zwykłe zachowanie podczas pracy, aby odpowiednio zaplanować przestrzeń. Wszyscy mamy różne style pracy. Twoja przestrzeń musi być dostosowana do Twojego stylu i można to zrobić poprzez odrobinę planowania przestrzennego. Jeśli wiercisz się i lubisz często wstawać i chodzić w trakcie rozwiązywania problemu, ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujesz w osobistej przestrzeni, jest brak miejsca. W zależności od wielkości pokoju w twoim najlepszym interesie może być inwestowanie w mniejsze meble biurowe. Ułóż kilka elementów przy ścianach, aby mieć więcej miejsca na podłodze do poruszania się. Lub, jeśli lubisz mieć otwarte miejsce do pracy i nie lubisz bałaganu, zainwestowanie w dodatkowe elementy do przechowywania pomoże utrzymać porządek w Twoim biurze domowym.

Im więcej pracujesz w domu, tym bardziej twoje biuro domowe powinno odzwierciedlać twoje nawyki i dostosować się do twoich potrzeb. Stworzenie zdrowego środowiska domowego biura jest niezbędne do wspierania stylu życia w pracy. W przeciwnym razie jaki jest sens pracy z domu, gdy wygodniej jest pracować w biurze?

Dodaj Komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.