Urządzenie domu zgodnie z założeniami stylu klasycznego to doskonały pomysł na delikatne i stonowane wnętrza, w których znaleźć się powinny meble stylowe.

Styl klasyczny łączy w sobie elementy stylu retro z stylów z bauhausowym, włoskiego z nutą angielskiego. Meble klasyczne bardzo często inspirowane są wzorami historycznymi, współcześnie jedynie interpretowanymi.

Cała trudność polega na doborze do prostych form elementy charakterystyczne dla mebli okresu rokoko, baroku czyli pełnego przepychu stylu. Istotne, by w remontowanym pomieszczeniu połączyć luksus z prostotą. W takich wnętrzach dużą uwagę przyciągają np. gabinety, urządzane najczęściej w angielskim stylu klubowym. Ich wyposażenie tworzą masywne biurka i przeszklone biblioteki.

Drewno tutaj zazwyczaj charakteryzuje się ciemnymi kolorami, pikowaną i przecieraną na kanapach i fotelach skórą, a całość dopełniać mogą tapety w kratę lub pasy. Styl klasyczny powiązany z barokiem daje poczucie stabilności oraz zakorzenienia w tradycji. Cechą charakterystyczną są klasyczne elementy w postaci np. ludwikowskiej nogi, fornirów ułożonych we wzór „karo” czy intarsji wkomponowanych w blat.

Meble klasyczne to też funkcjonalna moderna, głównie z pierwszej połowy XX wieku, czasów Bauhausu i wybitnych twórców, których projekty przywraca się do świetności w nowej odsłonie. Zachwycają doskonałością formy, pomysłem, stylem. Stanowią niewyczerpane źródło inspiracji i są naśladowane. Cechuje je proste i eleganckie wzornictwo. Próba połączenia elementów w różnych klimatach powinna być ogranicza w taki sposób, aby wnętrze tworzyło spójną całość.

Nie oznacza to oczywiście, że meble w pomieszczeniu mają pochodzić z jednego kompletu, łączyć ją powinien jakiś wspólny element, detal, motyw przewodni. W przypadku ograniczonego budżetu, wartą rozważenia opcją mogą być repliki mebli, znacznie tańsze niż ich oryginalne odpowiedniki. Bardzo często są one dokładnymi kopiami mebli antycznych.

Dzięki tego typu opcji stworzenie klasycznego wnętrza dla wielu z nas staje się  o wiele bardziej realne. Najlepsze meble stylowe wykonuje się z litego drewna (brzozy, mahoniu, orzecha, dębu) przy użyciu materiałów z jakich dawniej wykonywano oryginały, a wyposażane w nie są zazwyczaj salony, jadalnie, biblioteki, sypialnie, biura, recepcje czy gabinety.

Współczesne aranżacje nie dążą do wiernego odtworzenia wnętrz z epoki. Są indywidualnymi pomysłami oddającymi klimat historycznych wnętrz. Wyróżniają się zestawianiem mebli stylowych i sprzętów w różnych aranżacjach, natomiast o harmonii wnętrza przesądza gust i smak właściciela. Łatwo łączy się tradycję z nowoczesnością, przedmioty tanie z luksusowymi, markowe z bazarowymi.